Program rozšířené sportovní přípravy úspěšně funguje na naší škole od roku 2019. Je určen pro nadané studenty od tercie výše, kteří se věnují výkonnostnímu sportu.
Obsahem programu je 90minutová tréninková jednotka týdně, organizovaná v dopoledních hodinách profesionálními trenéry.
Cílem programu je forma sportovní přípravy na Gymnáziu Turnov nad rámec hodin TV. Úspěšné sportovní oddíly naráží na organizační limity tréninkové přípravy a jejich další rozvoj se bez užší spolupráce se školou neobejde. Propojení výchovy, vzdělávání a sportu je přirozené a prospěje v dlouhodobé perspektivě jak sportu, tak škole. Program je záměrně zakládán bez větších finančních nároků na školu i kluby.
Mottem projektu je: „Kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá důvody“.
Proč být součástí tréninkové skupiny?
Pravidla programu
1. Statut a organizační struktura programu
1.1. Program rozšířené sportovní přípravy (dále „Program“) je ustanoven aktualizovanou dohodou ze dne 5.9.2024 o spolupráci mezi Gymnáziem Turnov a Tělovýchovnou jednotou Turnov (dále ,,TJ“). Program je vyhlašován vždy na příslušný školní rok a je zařazen do Školního výchovně vzdělávacího plánu.
1.2. Řízením Programu je pověřena Komise pro rozšířenou sportovní přípravu, která je 4 členná a pracuje ve složení:
- předseda komise, který je zástupcem vedení školy
- vedením školy určený učitel tělocviku
- hlavní trenér, kterým je vedoucí TJ Turnov nebo jiný trenér mládeže pověřený výborem TJ Turnov
- trenér, který je pověřeným zaměstnancem TJ Turnov
- další dobrovolní trenéři mohou být osloveni podle potřeb Programu dle uvážení komise
- jmenovité složení komise schvaluje pro daný školní rok vedení školy na základě dohody s hlavním trenérem SP
Jednání komise svolává podle potřeby předseda komise nebo v závažných případech ředitel školy. Všechna platná rozhodnutí komise musí být jednomyslná a akceptovaná všemi členy komise. Konečnou pravomoc rozhodnout o případných sporných bodech spojených s Programem má vedení školy.
Komise je zodpovědná zejména za:
- formální stránku tréninkového procesu vč. výběru konkrétních trenérů a tréninkového plánu a řádné vedení prezence studentů zařazených do Programu. Obsahovou stránku tréninků navrhuje formou plánu hlavní trenér a komise jí schvaluje
- schválení obsahové stránky tréninků, kterou navrhuje hlavní trenér
- dodržování výchovných cílů v souladu s „Kodexem sportovce zařazeného do Programu rozšířené sportovní přípravy na Gymnáziu Turnov“
- všestrannou součinnost se školou, zejména v otázkách výchovných a prospěchových
- vydávání hodnotící zprávy vždy k pololetí a závěru školního roku
2. Hlavní cíle a obsahové vymezení Programu
2.1. Hlavním cílem Programu je umožnit výkonnostním sportovcům – studentům gymnázia efektivní a kvalitní sportovní a osobní rozvoj. Děje se tak spoluprací školy s oddíly, rodinou i zastřešujícími organizacemi, které se zabývají sportovní výchovou mládeže.
2.1.1 Vedlejšími cíli Programu jsou:
- celkové propojení mladých sportovců, jak napříč třídami gymnázia, tak sportovními oddíly v Turnově
- spojení studia a tréninku
- motivace všech studentů gymnázia ke sportování, zvýšení prestiže aktivních sportujících studentů i sportovních výsledků školy
- celkové zvýšení prestiže školy
2.2. Obsah Programu
Obsahem programu jsou 2 tréninkové jednotky v dopoledních hodinách zaměřené na všeobecný rozvoj vytrvalostně - rychlostního charakteru. Škola uvolní žáky na 2x45 min. týdně z vyučování na úkor hodiny školní tělesné výchovy.
Jedna tréninková jednotka je určena primárně na rozvoj aerobní kapacity sportovců, druhá pak na všestranný rozvoj. Zařazována jsou rychlostní, dynamická a doplňková cvičení co nejširšího záběru, od posilovacích po kompenzační a regenerační cvičení. Obsah je stanoven tak, aby odpovídal zejména sportům s vysokou výkonností sportovců s výrazným podílem atletické přípravy, ale je zároveň dostatečně otevřený pro sportovce z kolektivních sportů se zájmem o výkonnostní růst, postavený na širších základech sportovní přípravy. Program není určen pro rekreační sportovce, ani nenahrazuje nepovinný předmět.
3. Výběr a pravidla účasti studentů v Programu
Přihláška a účast studentů v Programu jsou dobrovolné, neplacené a nenárokové. Výběr do Programu provádí komise každý rok samostatně z přihlášek doručených v řádném termínu na začátku školního roku. Přihláška se doručuje se všemi náležitostmi učiteli tělesné výchovy, který je členem komise. Program je vypsán maximálně pro 25 účastníků, který nemusí být naplněn. Minimální počet pro otevření Programu je 8 účastníků.
3.1. Přihláška do Programu obsahuje:
- podepsaný zájem studenta o účast v programu a souhlas s jeho pravidly
- písemný souhlas osobního trenéra a předsedy oddílu (klubu), který je garantem sportovního vedení účastníka mimo škol
- písemný souhlas rodičů u studentů mladších 18 let
- jako přílohu platnou lékařskou prohlídku od sportovního lékaře
3.2. Výběr účastníků Programu
Komise vybírá na příslušný školní rok/pololetí studenty na základě přihláškou projeveného zájmu do Programu podle těchto kritérií:
- celkový sportovní, studijní a osobnostní profil studenta
- sportovní výkonnost a perspektiva dalšího zlepšování
- vhodnost sportovního odvětví pro zařazení do Programu
- doporučení trenéra, oddílu, svazu
- studijní prospěch do 2,00 za předchozí pololetí
3.3. Pravidla účasti v Programu
Účastníci Programu se zavazují dodržovat základní pravidla Programu včetně morálního kodexu sportovce a berou na vědomí, že účast je nenároková. Komise má právo v odůvodněných případech účastníka s okamžitou platností z programu vyřadit a informovat o tom neprodleně třídního učitele. K vyřazení může dojít zejména v těchto případech:
- výrazné zhoršení prospěchu nebo zdravotního či psychického stavu
- opakující se výchovné problémy a porušování pravidel Programu
- opakující se absence
4. Materiální a personální zabezpečení Programu
Na materiálním a personálním zabezpečení Programu se podílí dle možností všechny 3 zúčastněné organizační subjekty, tzn. Gymnázium Turnov, TJ Turnov a SVČ Turnov. Trenérské zabezpečení zajišťuje SVČ Turnov a TJ Turnov, konkrétní trenéry jmenuje komise pro příslušný rok. Tréninky budou probíhat dle možností v prostorách zúčastněných subjektů i mimo ně, zúčastněné subjekty poskytnou volné kapacity svých sportovišť bezplatně, pokud se nenajdou vnější zdroje financování Programu v daném roce.
aktualizace ze dne 5.9.2024
Filip Stárek – hlavní trenér sportovního programu
KODEX SPORTOVCE ROZŠÍŘENÉ SPORTOVNÍ PŘÍPRAVY NA GYMNÁZIU TURNOV
1. Preambule: každý student zařazený do Programu se chová tak, aby nepoškodil dobrou pověst „Programu“, školy, sportu i svoji osobní. Dodržuje zásady fair play při sportu, školní řád a zásady slušného chování v celém životě. Dodržování těchto zásad je podmínkou účasti v Programu.
2. Požadované vlastnosti účastníka Programu
2.1. Vytrvalost
Vrcholová sportovní příprava spolu se studijními povinnostmi je náročný proces. Odhodlanost, houževnatost, vytrvalost a cílevědomost by měly být základními vlastnostmi každého sportovce.
2.2. Slušnost
Chová se slušně nejen k trenérům, členům Programu, ale i ke všem ostatním. Jde příkladem, pomáhá slabším. Všichni účastníci jsou jeden tým a vzájemně se respektují, povzbuzují, pomáhají si a motivují se navzájem. Neprojevují se nevhodně ve škole, při sportu ani v běžném osobním životě. Upřímnost k sobě i ostatním a odvaha prosazovat správné věci jsou nedílnou součástí Kodexu.
2.3. Svědomitost při plnění školních povinností
Školní povinnosti si plní pečlivě a řádně. I přes náročnost sportovní přípravy jsou školní povinnosti základem. Všechny případné problémy či nedostatky řeší neprodleně s učitelem, poradcem či trenérem Programu tak, aby včas předcházel větším problémům.
2.4. Dodržování životosprávy
Patří mezi nutné podmínky efektivity tréninkového a vzdělávacího procesu a souvisí úzce s pěstováním sebekázně. Alkohol, cigarety i jiné návykové látky nepatří ani do tréninkového, ani do vyučovacího procesu. Dodržování zdravého životního stylu včetně kvalitního stravovacího režimu, dostatku spánku a regenerace do správné životosprávy přirozeně patří.
2.5. Dodržování Zásad fair play ve sportu
- Při sportu bojuji vždy čestně a podle pravidel.
- Uznám, že soupeř je lepší, v cíli nebo po zápase mu podám ruku, vzdám mu tím čest.
- Vítězství není důvodem k nadřazenosti.
- Důležitější než vítězství je cesta, která k němu vedla.
- Respekt a úcta k poraženému soupeři.
- Soutěž má rovné podmínky pro všechny hráče či závodníky.
- V soutěži respektuji pokyny a nařízení rozhodčích a pořadatelů, řídím se jimi.
- Chci vyhrát, ne však za každou cenu.
- Divák je součástí sportovní akce, potleskem vzdá čest vítězi i poraženému.
- Čestné sportovní chování je mi vlastní i v každodenních životních situacích.
- Svým chováním jdu příkladem mladším sportovcům.
Kodex není platný jen v čase tréninku, sportování, pobytu ve škole, ale po celý život. Dodržování zásad fair play při sportu je součástí Kodexu.
Historie, představení a sportovní výsledky Programu rozšířené sportovní přípravy na Gymnáziu Turnov
Ve středu 20. 11. 2019 se uskutečnil na Gymnáziu Turnov první trénink 14 členné skupiny studentů gymnázia zařazených do sportovního programu a završila se tak půlroční příprava projektu a hledání cest k jeho uskutečnění. Orientační běžci, atleti a jeden florbalista pod vedením trenérů absolvovali nejprve atletická průpravná cvičení v tělocvičně, pak delší výběh a závěrečné relaxační cvičení opět v tělocvičně zároveň s úvodními pohovory a vzájemným seznámením.
Do Programu rozšířené sportovní přípravy na Gymnáziu Turnov (jak zní celý název) byly zařazeni studenti na základě podané přihlášky a doporučení sportovních oddílů i školy, povinná byla lékařská prohlídka a prospěchový průměr do 2.00. Další podmínkou byl pravidelný sportovní trénink na výkonnostní a vrcholové úrovni s doporučením osobního trenéra a oddílu.
Myšlenka začít s nějakou formou sportovní přípravy na půdě Gymnázia Turnov nad rámec hodin TV se rodila postupně s tím, jak sportovní oddíly v Turnově narážely na organizační strop toho, čeho lze ve sportovní přípravě dosáhnout bez užší spolupráce se školou. Turnovské gymnázium soustřeďuje úspěšné sportovce z více turnovských sportovních oddílů, a proto padla logicky volba na něj. Propojení výchovy, vzdělávání a sportu považují autoři projektu do budoucna za potřebné a přirozené. Jejich snahou bylo v první fázi ve vzájemné spolupráci více subjektů udělat první krok, na kterém bude možno dále stavět. A to bez finančních nároků na školu i kluby, přičemž škola a zúčastněné sportovní kluby poskytují bezplatně zázemí.
Kdo na projektu spolupracuje?
S původním nápadem přišel za TJ Turnov Filip Stárek a záhy do něj vstoupili i trenéři a metodici sportu ze SVČ Žluté ponorky Turnov Jindra Kořínek a Honza Kovář, za Gymnázium Turnov se do přípravy projektu zapojila zejména Zuzana Sehnalová a postupně i učitelé tělocviku. Organizační rámec a vize projektu byly zformulovány ve 2 základních dokumentech, a to ve Statutu programu a Kodexu sportovce. Program je od začátku vyhlášen jako otevřený, brzy se do něj se do něj zapojili i 2 trenéři atletiky z AC Turnov, Tomáš Krištof a Kateřina Čermáková. Trenérské složení se postupem času měnilo podle časových možností dobrovolných trenérů.
Jak vypadají tréninky?
Skupina má společný trénink vždy ve středu od 7.30 do 9.45, trénink je zaměřený na všestranný pohybový rozvoj a rychlost, dynamickou sílu a obecnou a speciální vytrvalost. A to nejen v prostorách gymnázia (tělocvična, posilovna, aerobní sál), ale podle možností i na dalších sportovištích v Turnově. Některé tréninky jsou vedené pozvanými známými sportovci nebo cvičiteli (jóga apod), součástí jsou i video rozbory pohybové, zejména běžecké techniky. Je potřeba poděkovat vedení gymnázia za dlouhodobou vstřícnost a ochotu jít neprobádanou cestou.
Sportovní výsledky
V pátém roce fungování programu je již čas na krátké ohlédnutí za sportovními výsledky absolventů programu. Ten slouží jako doplněk a nadstavba tréninků v jednotlivých oddílech, ale určitě se stal jedním z pilířů, na kterých stojí sportovní rozvoj jednotlivých sportovců. Absolventy zatím krátkého trvání programu (navíc hodně omezeného v době „covidové“) jsou současní úspěšní dospělí reprezentanti v atletice (Eliška Martínková – chůze) a v orientačním běhu (Kryštof Hájek a Jana Pekařová).
Další účastníci jsou medailisty z MČR i ME v dorosteneckých kategoriích zejména v orientačním běhu a radiovém orientačním běhu. V roce 2023 to byli na mezinárodní úrovni Karolína Novotná (zlato ME radiový orientační běh), Prokop Tomášek (zlato ME štafety), Michaela Novotná (stříbro ME štafety, 5. místo ME sprint). Družstvo OB TJ Turnov, kde jsou členové programu hlavními členy, vyhrálo v roce 2023 Českou ligu klubů v kategorii dorostu. Posledním velkým úspěchem byl zisk titulu juniorské mistryně světa ve sprintu v OB Michaely Novotné v červenci 2024 (zároveň stříbro na klasické trati a bronzová medaile ze štafet)
Na všech členech sportovního programu byl v roce 2024 postaven i velký úspěch školního týmu Gymnázia Turnov, a to 1. a 3. místo (starší a mladší kategorie) v republikovém finále středních škol v orientačním běhu v Brně.
Sportovní výsledky jsou důležité, ale hlavní je celkový pozitivní duch ve sportovní skupině a chuť se zlepšovat ve spolupráci s ostatními. Přejeme si, aby to tak bylo i nadále, a členové programu byli příkladem i pro ostatní.
Motto programu:
„Kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá důvody“.
5. 9. 2024
Filip Stárek – vedoucí TJ Turnov a trenér SP
Proč být součástí tréninkové skupiny? Zde jsou ohlasy účastníků programu:
… „sportovní příprava mi pomohla, abych nebyl sportovně jednostranně zaměřený a zároveň mi pomohla s rozvojem dynamiky a techniky běhu, které potřebuji ve svém sportu“ …
… „sportovní program mi umožňuje trénink absolvovat již ráno, a proto mám odpoledne více času na školu, popřípadě druhý trénink“ …
… „díky sportovnímu programu jsou mé tréninky pestřejší“ …
… „sportovní příprava je pro mě velmi důležitá nejen z fyzické stránky, ale i z psychické“ …
… „ranní trénink v dobrém kolektivu je pro mě zábavnější, pomáhá mi v motivaci“ …
… „super trénink, který mě nastartuje hned po ránu“ …
… „sportovní program mi pomohl výrazným způsobem zlepšit mou fyzickou kondici a všeobecnou sportovní přípravu“ …
… „mám možnost vyzkoušet si nové sporty a získat nové zkušenosti“ …
… „díky rannímu tréninku mám více času odpoledne“ …
… „program mi umožňuje pestřejší trénink“ …
… „ráda se vidím s ostatními, líbí se mi výjezdy na různá sportoviště“ …
… „odcházím ze školy s dobrým pocitem, že už mám trénink za sebou“ …
… „rozvíjím se v různých sportech“ …
… „díky sportovnímu programu jsem si našel nové přátele a utužil stávající přátelství“ …