Po celý únor bylo možné v odpočinkovém prostoru ve druhém patře školy zhlédnout putovní výstavu „Operace Silver A“.
Jedenáct výstavních panelů naší škole zapůjčila Československá obec legionářská, se kterou spolupracujeme už delší dobu. Výstava přibližuje dramatické životní osudy příslušníků výsadku „Silver A“ a jejich odborářských spolupracovníků z okolí Pardubic, Lázní Bohdaneč a Červeného Kostelce na přelomu let 1941/1942. Podstatná část výstavy je věnována materiálnímu vybavení výsadku, především vysílačce „Libuše“, se kterou Jiří Potůček vysílal i ze strojovny ležáckého kamenolomu. Do těchto míst směřovala naše historická exkurze v říjnu loňského roku (více zde: Gymnázium Turnov - Dějepisná exkurze do Pardubic a Ležáků). Československá vojenská rezistence patřila v době druhé světové války mezi spojenci k nejúspěšnějším, desant „Anthropoid“, který v květnu 1942 úspěšně zlikvidoval kata českého národa Reinharda Heydricha, byl vysazen nad protektorátem 29. 12. 1941 ze stejného letadla jako Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček z výsadku „Silver A“.
I prostřednictvím podobných výstav se studentům snažíme připomenout, že naše svoboda není samozřejmostí, je třeba za ní bojovat a ve vypjatých situacích i obětovat to nejcennější. Josef Valčík padl v boji 18. 6. 1942 v kryptě pražského pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, Alfréd Bartoš spáchal 21. 6. 1942 sebevraždu v obklíčení gestapa v pardubických ulicích a zcela vyčerpaného Jiřího Potůčka zastřelil 2. 7. 1942 ve spánku u Rosic nad Labem protektorátní četník Karel Pulpán. Čest jejich památce!
Zapůjčená výstava se v průběhu březnových jarních prázdnin přesouvá do Gymnázia o SOŠ Pedagogické v Liberci. Poděkování patří panu řediteli Miroslavu Vávrovi za zcela zásadní logistickou podporu s transportem výstavních panelů z pražského ústředí ČsOL do Turnova.
Pavel Mlejnek, předmětová komise dějepisu, ČsOL Liberec