V úterý 8.4. třída 6.A navštívila židovskou část Prahy.
Brzy ráno jsme se vydali do hlavního města, kde na nás čekala průvodkyně paní Eva Kuželová z Židovského muzea v Praze.
Nejdříve jsme zamířili do Staronové synagogy. Abyste si prohlédli interiér, musíte sejít několik schodů a dostat se na úroveň starých ulic. Stěny jsou poseté hebrejskými nápisy a gotickou klenbu netradičně doplňuje páté žebro. Zajímavá je synagoga svou historií spjatou s rabbi Löwem a nízkým přístavkem sloužícím jako náhrada za ženskou galerii.
Následně jsme byli zavedeni do synagogy Maiselovy, která na první pohled zaujme třemi loděmi a jasně modrým plotem. Bima (podium, kde se čte z Tóry), tady byla až u aronu (skříň pro uložení Tóry) - nikoliv uprostřed. Číst hebrejštinu je neuvěřitelně těžké, jelikož slova stávají pouze ze souhlásek. Člověku, jenž z Tóry umí číst, se říká Pán čtení.
V centru Josefova k prohlídce vybízí Pinkasova synagoga vedle hřbitova. Jedná se o pietní místo věnované památce českých obětí holocaustu. V druhém patře kresby dětí z Terezína dokumentují jejich životy, strach a sny. Areál nabízí i rituální lázeň mikve - jednu z tří povinností židovek.
Židovský hřbitov rozděluje mrtvé od živého. Proto je zakázáno nosit jiné než řezané květiny, již neoddalitelně na dotek stejnému osudu. Náhrobky mají různé symboly dle povolání nebo jména. Na pražský hřbitov se ale kohen (židovský kněz) podívá jen z dáli aby se neznečistil kontaktem se smrtí. Jedině, kdy toto může přerušit, je pohřbení mrtvoly (manželky, blízkého, samotná Tóra přikazuje každému Židovi pohřbít nalezenou mrtvolu).
Prohlídka byla velkolepě zakončena ve Španělské synagoze skýtajívše barevně pestrý maurský styl - inspirováno španělskou Alhambrou. Z celého Josefova je nejmladší, jak ostatně napovídá funkcionalistická přístavba a socha Franze Kafky od Jaroslava Róny.
Za 6. A Matylda Ferbasová